XI. Divácká 13° - Diváky u Hustopeč - 16. - 18. 9. 2016

Diváky u Hustopeč

Tradičně poslední závod sezony 2016 se konal v Divákách u Hustopeč. Závod, ve kterém už pro náš tým už o nic nešlo se nesl v duchu pohodové atmosféry.

Ve dnech 17. - 18. 9. 2016 odstartovaly závodní speciály do posledního závodu, v němž bylo možné naposledy zasáhnout do celkového hodnocení seriálu Maverick Rescue Euro Cup 2016, což se našeho týmu vzhledem k jeho zařazení už netýkalo. Této příležitosti ale využilo téměř 60 jezdců, neodradila je nepříznivá předpověď počasí, ani náročná, 2600 m dlouhá trať, na které si každoročně vyláme zuby nejeden zkušený jezdec.
Vzhledem k faktu, že karty už byly rozdány a výsledky už byly prakticky neměnné od minulého závodu nešlo našemu týmu tak o vítězství ani o sběr bodů, jako spíše o vylepšení osobního maxima na této trati. Dobré náladě také přispěl výborný burčák.

Naštěstí to nikdo v pátek s burčákem nepřehnal, tak se vstávání do sobotního rána pro nikoho nestalo noční můrou. A tak s dobrou náladou mohl náš tým vyrazit do prvních měřených tréninků. Jelikož se počasí měnilo každou minutou, chvilku svítilo slunce, chvilku zase velmi zataženo a hrozil déšť...strachování o počasí celý víkend vlastně nebralo konce. V sobotním závodě se mokré trati nevyvarovala první ostrá jízda a tak se čas zastavil na hodnotě 1:35:00. Na mokré a kluzké trati, nešlo dosáhnout lepšího času s mírnou mírou rizika. Ale i tak průběžné první místo ve třídě a druhé ve skupině historik byl dobrý odrazový můstek do druhé jízdy, která se jela již na suchu, protože trať stačila oschnout.

Jízda byla úplně o něčem jiném a náš jezdec si tuto jízdu náležitě užil, a tak čas se tentokrát zastavil na hodnotě 1:22.21. Tento výsledek znamenal, že první místo ve třídě bylo ovládnuto a zároveň zůstalo i pořadí ve skupině, kde se Pavel Vrátil nedokázal dotáhnout na velmi rychlého Romana Dokoupila na Škodě 130 RS. Při debatě v depu a kontrole závodního speciálu vyšlo najevo, že pneumatiky, těžce zkoušené celou sezonu už jsou za svou životností, a podle našeho jezdce auto již nedrží na trati a odklouzává ze zatáček ven. Po tomto zjištění mohl náš tým zapomenout na vylepšení loňského času, ale jet víceméně pro diváky a pro požitek z rychlé jízde bez nadměrného rizika. Samozdřejmostí byla oslava místním burčákem ;-)

Nedělní ráno předznamenávalo lepší počasí než v sobotu, ale jak je v Divákách známo, tady se může kdykoliv odkudkoliv přihnat mrak, který nadělá vrásky na čele nejednomu jezdci. Ale už teď můžeme prozradit, že bylo několikrát namále a mohl se spustit déšť, ale po celý den se tak nestalo. Ikdyž se tým rozhodl neriskovat na jetých pneumatikách AVON, náš jezdec se i přesto pokusil vylepšit loňský čas. Tréninky se odjely bez jakýchkoliv problémů a tak pravé závodění mohlo začít. Snaha byla veliká, ale první čas 1:22:02 na překonání maxima nestačil, ale stačil na průběžné prvenství ve třídě zajišťoval, stejně jako druhé místo ve skupině historik. Byla před našim jezdcem poslední možnost na rekord. I s velkou mírou rizika a místy i za hranou se čas nepodařilo porazit, tentokrát se zastavil na hodnotě 1:21:08, vylepšení prvního času bylo o vteřinu, takže to bylo maximum co se dalo v tomto závodě dalo vymáčknout. Tím pádem se zopakoval výsledek ze soboty.

Co říci po posledním závodě a vlastně po sezoně 2016?

Obhájené 1. místo ve třídě HA1 - 2000 (trojnásobný mistr 2014, 2015, 2016)